Athletics » Points of RJ Athletic Pride!

Points of RJ Athletic Pride!

2019-2020 Fall RJ Pride:

 

Fall Cheerleading:

Second Place League Finish

Fourth Place Sectional Finish

Finger Lakes League First Team All Star:  North, Lloyd

 

Football:

Third Place League Finish

Third Place Sectional Finish

Eleventh Place State Finish

First Team West All-Star: Rizzo, Anderson, FitzPatrick, Coyne, Keifer, Record

Ontario Honda Player of the Week for Week 6: Anderson

National Football Foundation and College Hall of Fame, Inc. (Rochester Chapter) Scholar-Athlete Award for

           Excellence in Academics, Athletics & School and Community Leadership: Coyne

Section V, Class D Defensive Player of the Year: Anderson

Finger Lakes Representative Eddie Meath All Star Game: Anderson, FitzPatrick, Rizzo

Most Valuable Player Eddie Meath East Team: Chase Rizzo

 

Cross Country:

Boys: Ninth Place League Finish

Boys: Seventh Place Sectional Finish

Girls: Eleventh Place League Finish

Girls: Fifth Place Sectional Finish

First Team All-League: Madalenn Fee

Second Team All-League: Miguel Benito

Section V Class D 1st Place Finish: Fee

NYSPHSAA Cross Country Championships; 12th place Finish: Fee (2nd Place for Class D)

                  

Soccer:

Fifth Place League Finish

Ninth Place Sectional Finish

First Team West All-Star: Close, Lecceardone,

Second Team West All-Star: Hotchkiss, Schaertl

Third Team West All-Star: Hegarty

Honorable Mention: Booth, Kuehnert

Finger Lakes League Exceptional Senior All-Star: Close, Kuehnert, Schaertl

 

2019-2020 Winter RJ Pride:

Girls Basketball:

First Place League Finish (Co-Champions with Marcus Whitman)

Fourth Place Sectional Finish

First Team West All-Star: Close

Second Team West All-Star: Reed, Schaertl

Finger Lakes All-Sportsmanship: Hotchkiss

Exceptional Senior Game: Penird, Schaertl

Ronald McDonald All Star Game: Close

 

Boys Basketball:

First Place League Finish

Second Place Sectional Finish

1000 Career Points: Record; January 29, 2020

First Team West All-Star: Borst, Record, Rizzo

Second Team West All-Star: Hill

Exceptional Senior Game: Borst, Record

Ronald McDonald All Star Game: Rizzo

Finger Lakes West Player of the Year: Rizzo

 

Indoor Track:

Boys: Ninth Place League Finish

Boys: Sixth Place Sectional Finish

Girls: Seventh Place League Finish

Girls: Fifth Place Sectional Finish

First Team West All-Star: Fee (Long Jump)

Second Team West All-Star: Fee (1000m, 1500m, High Jump)

Third Team West All-Star: Benito (1000m), Anderson (Triple Jump), Fee (600m, 300m, Triple Jump)

Broke School Records: Fee (1000m with time of 3:04.22; Long Jump with distance of 16’9.5”; Triple Jump with distance of 33’2.75”), Benito (Race Walk with time of 8:06.19)

Rochester Winter Track League All-Star: Fee (1000m and High Jump)

Section V Class C Most Valuable Player for 2019-2020 Indoor Track: Fee

 

Winter Cheerleading:

First Place League Finish

Eleventh Place Sectional Finish

First Team All-Star: Lloyd, Wagner

Finger Lakes League Exceptional Senior All-Star: Collett, Coyne

 

Wrestling:

Second Place League Finish

Fourteenth Place Sectional Finish

First Team West All-Star: Allen (113 lbs), Schwalbach (145 lbs), Lenney (152 (lbs)

Second Team West All-Star: Baxter (113 lbs), Moore (120 lbs), Baxter (126 lbs)

Honorable Mention: Gray (106 lbs)

 

 2019-2020 Spring RJ Pride

A season we will always remember….the season that wasn’t.

 

Points of  Varsity Athletic Pride!
 
2018-2019 School Year:
2018 Fall  RJ Pride

Fall Cheerleading:

First Place League Finish

Fifth Place Sectional Finish

Finger Lakes West League Champion:  Cheerleading

Division 2B Coach of the Year:  Beardsley

Finger Lakes League All Star:  Cottrell, Hallstead

Finger Lakes Representative Eddie Meath All Star Game:  Hallstead

NFF Scholar Athlete Recipient:  Cottrell, Halstead, Kesel, O’Brien

 

Section V Scholarship Recipient: Competitive Cheerleading: Kaytlin, Red Jacket High School
Kaytlin has been cheering for 11 years, and has always focused on this sport. She states that highlights from this season include getting first at leagues and all the bonding activities that her team did. After graduation Kaytlin plans to go to school to become a veterinarian as she’d like to work with large animals. She says the word that best describes her is “bold.” Congratulations, Kaytlin!

258

 

Football:

Second Place League Finish

Eighth Place Sectional Finish

First Team West All-Star:  Borst (defense), Coyne (offense), FitzPatrick (defense), Rizzo (offense), Terrore (offense)

Second Team West All-Star: JAnderson (defense), Coyne (defense), Gerlock (defense)

Honorable Mention: Footer, Keifer, Record, Royston, Scharf, Triplett

Prospect 50 Invitee: Rizzo

Finger Lakes Representative Eddie Meath All Star Game: Gerlock

Section V Offensive Player of the Week: Keifer, Week #3; FitzPatrick, Week #7

Cross Country:

Boys: Twelve Place League Finish

Boys: Eighth Place Sectional Finish

Girls: Thirteenth Place League Finish

Girls: Tenth Place Sectional Finish

Section V Class DD 10th Place Sectional Patch: Pagorek

Second Team All-League:  Pagorek

Soccer:

Fourth Place League Finish

Sixth Place Sectional Finish

First Team West All-Star:  Fee, Porter

Second Team West All-Star:  Close, Gardner

Third Team West All-Star:  Schaertl, VanAken

Honorable Mention:  Hanley, Hotchkiss, Kuehnert, LaBombard

Finger Lakes Player of the Week:  Fee

Finger Lakes League Exceptional Senior All-Star: Gardner, Hanley, LaBombard, Porter, VanAken

 

2018-2019 Winter RJ Pride:

Girls Basketball:

Second Place League Finish

Fourth Place Sectional Finish

Finger Lakes Co-Player of the Year:  VanAken

1000 Career Points Club Member—Close; December 6, 2018

1000 Career Points Club Member—VanAken; January 16, 2019

Second Team West All-Star:  Close

Finger Lakes Sportsmanship Team: Penird

Exceptional Senior Game:  Gardner, Hanley

Girls Varsity Basketball headed to Canandaigua Academy on February 28, 2019, to play #2 Geneseo in a Class C2 Sectional Semi-Final Game. RJ ended up losing 54-61 in a great 4th quarter "come back" game. Great game, Girls!

 

Boys Basketball:

Second Place League Finish

Second Place Sectional Finish

First Team West All-Star:  Record, Rizzo

Second Team West All-Star:  Borst

Honorable Mention:  Hill

Boys Varsity Basketball headed to the BIG HOUSE on March 1, 2019, to play #1 Lyons Lions in a Class C2 Sectional Finals Game. RJ ended up losing 66-80 in a well-fought game. Great game, Gents!!

 

Indoor Track:

Boys: 12 Place League Finish

Boys: Tenth Place Sectional Finish

Girls: Seventh Place League Finish

Girls: Tenth Place Sectional Finish

Second Team West All-Star: Fee (1000m), Keifer (55m)

Third Team West All-Star: Fee (1500m), Keifer (Long Jump), North (Shot Put)

Broke School Records: 4x200 Relay by Keifer, Norkus, Coates, Gerlock (1:41.10); Girls Triple Jump by Porter (32’9”), Boys Triple Jump with Keifer (40’3”), Boys Long Jump with Keifer (20’1.75”); Boys 55m with Keifer (6.86 seconds)

Winter Cheerleading:

Second Place League Finish

Third Place Sectional Finish

First Team West All-Star: North

Second Team West All-Star: LeGault

Finger Lakes League Exceptional Senior All-Star: Cottrell, Halstead

Wrestling:

Third Place League Finish

Eleventh Place Sectional Finish

First Team West All-Star: Allen (106 lbs), Baxter (113 lbs), Maslyn (132 lbs), Lenney (138 (lbs)

Second Team West All-Star: Maslyn (152 lbs)

Third Team West All-Star: Moore (106 lbs)

  

2019 Spring All Stars:

Softball:

Second Place League Finish

Eliminated in Semi-Final Round of Sectional Play

Finger Lakes Player of the Year: Hotchkiss

First Team West All-Star: Dorgan, Hanley, Hotchkiss

Second Team West All-Star: Booth, Piermarini

Honorable Mention: Coyne, Murphy

Baseball:

Third Place League Finish

Eliminated in Quarterfinals Round of Sectional Play

First Team West All-Star: Gerlock, Williams

Second Team West All-Star: Hanline, LeGault

Honorable Mention: DaMore, Hill

Broke School Record: Williams—Most Stolen Bases in a Season (48)

Track and Field:

Boys: Fifth Place Divisional Championship

Boys: Ninth Place League Finish

Boys: Fourth Place Sectional Finish

Girls: Second Place Divisional Championship

Girls: Third Place League Finish

Girls: Third Place Sectional Finish

First Team West All-Star: Fee (800m), Record (High Jump), VanAken (High Jump, 100m Hurdles, Pentathlon)

Second Team West All-Star: Fee (2000 Steeplechase, Long Jump), VanAken (Triple Jump)

Honorable Mention: Fee (1500m), Keifer (Triple Jump)

Sectional Winners: Coates with 100m Hurdles (16.44); Fee with 800m (2:25.26) and 1500m (4:59.78); Keifer with 100m Dash (11.44); Record with High Jump (6’2”) and VanAken with 100m Hurdles (15.35), High Jump (5’0”), Long Jump (17’01”) and Triple Jump (37’06.25”)

 

NYSPHSAA 2019 State Champion:  VanAken, Division 2, Pentathlon State Champion. Congratulations, Sara!